Açılıyor..

16 Haziran 2020 Salı 17:42

Açılıyor..

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Köylü Pazarı'nın Çarşamba günü (yarın) açılacağını duyurdu.

Tekin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında;

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan, Çarşamba günleri Yeni Sitelerde ve Pazar günleri Tepeköy Mahallesinde açılan Köylü Pazarı tekrar Halkımızın hizmetine açılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

POSBIYIK "MASAYA GELİN"

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:20

POSBIYIK "MASAYA GELİN"

Sayın Basın mensupları Değerli Ereğlililer Hepinizi sevgi, barış ve dostluk duygularımla selamlıyorum.

Bugün önemli bir konuyu sizinle paylaşma gereği duydum.

Önce kısa bir hatırlatma yapacağım. Kdz. Ereğli halkı maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat ederek Korona virüsten korunabiliyor.

  Biliyorsunuz, Zonguldak +1 diye geçiyor. Neden? Çünkü Zonguldak madenci şehri, sanayi kenti… Termik santraller var.

Korona virüsün hava kirliliği ile kötü çevre koşulları ile bağı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ereğli’de de Erdemir var. Erdemir’den kaynaklı kirlilik yükünü izliyoruz. Maalesef yeterli önlem alınmıyor; şehrimizde solunum yolları hastalıklarının, löseminin, kanserin hızla çoğaldığını hepimiz biliyoruz.  Hep vurguluyorum.

OYAK’ın ERDEMİR ‘de tek derdi var; üretimi artırmak, daha fazla kar etmek… Ama biz Ereğli halkını, çalışanları, sanayicileri, nakliyecileri, taşeron işçileri, sosyal dayanışmayı, istihdamı, insan haklarını umursuyoruz.

Çevresel kirliliği engellemek, çevre sağlığını korumak için gereken yatırımlara öncelik verilmesi gerekiyor ama bu yatırımların  Erdemir’in önceliğinde yer almadığını görüyoruz.

  Bu şehrin yerel yönetimi olarak ortaya çıkan sorunları diyalog ile çözmeye çalışıyoruz. Diyalogla çözülebilecek konularımız, sıkıntılarımız söz konusu. Bir emlak vergisi, elektrik ve havagazı, yangın vergisi  sorunumuz var. İmar kirliliği sorunumuz var, ruhsat sorunlarımız var, çevre kirliliği sorunumuz var.  Bu konular sorun yumağı haline gelmeden çözülebilsin diye belediye olarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yapmaya gayret ediyoruz.

ERDEMİR-OYAK’ın da böyle bir yaklaşım içinde olmasını bekliyoruz.  Ama yıllarını Ereğli’ye ve ERDEMİR’e vermiş bir kişi olarak iddia ediyorum. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz ERDEMİR’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar.

  Biz, yasal olanı talep ediyoruz. Erdemir’in yasal yükümlüklerini eksiksiz yerine getirmelerini bekliyoruz. Başta emlak ve imar mevzuatı açısından ve  diğer konularda  tespitini yaptığımız eksik ve hatalı beyan ve belgelerin düzeltilmesini istedik.

Biliyorsunuz  İMAR AFFI “olarak bilinen süreç 31/12/2019 tarihi itibarıyla bitti.

Defalarca yazılı, sözlü  bildirimde bulunduk.

İmar affından yararlanıp yapı kayıt belgesi alınmış ise bildirmelerini istedik.

Maalesef bu bilgi ve belgeler tarafımıza sunulmadı. Belediyemiz tarafından yürütülen emlak vergisi ile imar mevzuatı çalışmaları yasal zorunluluk olup, tüm işlemler bu çerçevede yürümeye başladı. Yerel yönetim olarak yasal olarak yapmakla yükümlü olduğumuz işlemleri yapmak zorunda kaldık.

Tüm vatandaşlar ile sanayi kuruluşları; - “Elektrik ve havagazı tüketim vergisi” ödemektedir.  - “Emlak vergisi” ödemektedir.  - Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi almaktadır.  Ama Erdemir bu vergilerin bazılarını ödememekte, bazılarını eksik ödemektedir. Ruhsata tabi yapılarının bazıları ise ruhsatsız durumda.  Belediye olarak bu konularla ilgili defalarca söyledik, yazdık. Harekete geçilmeyince bu hususlarla ilgili işlemler yapmaya başladık. Halen bu işlemler devam etmektedir.

Fabrika sahasının planlamasından, yapıların ölçülmesinden, imar ve ruhsat hukuku yönünden pek çok problem var. Bunların sonuçları var. Bu sonuçlar konusunda üst kademe yöneticilere doğru bilgi gitmiyor.

  Belediyemiz yasal hakkını arıyor, arayacak. Yasal yükümlülüklerimiz var.

Belediyenin zaman kaybetmeye vakti yok. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları 4.5 milyon metrekarelik bir alana sahip. Bunun 2 milyon 250 bin metrekaresi Hazine arazisi,  1 milyon 200 bin metrekaresi deniz cürufla doldurularak kazanılan alan, 50 bin metrekaresi Belediye ve şahıs arazileri. Özel Güvenlik Bölgesi gerekçesi ile belediyenin ve vatandaşın arsaların kullanımını da engelliyorlar. Bu hususta da harekete geçeceğiz. ERDEMİR’e sorunları çözmek üzere birçok kez çağrı yaptık, yapıyoruz. İki ay önce İdare Meclisi Başkanı’yla İstanbul’da yemekte bir araya geldim. Burada yaptığımız görüşmede, karşılıklı olarak konuları ele aldık. Kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini orada da söyledim.

Başta yüksek fırın ruhsatı olmak üzere bir kaç ruhsatın kendileri için öncelikli olduğunu söylediler. Biz zaten tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi ERDEMİR’in de ruhsat başvuruları konusunda gereken çalışmaları sürdürüyorduk. Döner dönmez konuyla ilgilendim.

Söz konusu ruhsat başvurusunda ERDEMİR’in kendi iç müdürlüklerinden ve yapı denetim firmasından kaynaklanan eksiklikleri ve  neler yapmaları gerektiğini, derhal bildirdik. Gereken adımları attık. Biz de onlardan Ereğli halkı ve Belediye olarak, kanunların ve mevzuatın emrettiği adımları atmalarını bekledik. Bunların neler olduğu konusunda kendilerini bilgilendirmiştim. Görüşmemiz sırasında gayet olumlu yaklaştı. Kendilerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda gerekli adımları atacağını, bizzat konuyla ilgileneceğini söyledi. Ama bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmadıkları gibi görüşmekten de kaçınıyorlar. Yine aynı görüşmede ifade ettim. İki tarafın teknik heyetleri bir araya gelseler konulara açıklık getirileceğini ve sorunların çözüleceğini söyledim. Ancak hiçbir cevap alamadık.  Bu konuları Ereğli ve Ereğli halkı için çözüme kavuşturmak zorundayız.

OYAK Genel Kurulu’nun bu konuyu ele almasını ve duyarlılık göstermesini talep ediyorum. Fabrika içinde belediyeden izin almadan yapı yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. İzin alamadan yapıya ek yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. Fabrikada yapılan inşaatların ölçümlerine ait bilgi ve koordinatlar bizde bulunuyor. ERDEMİR yetkililerinde bu bilgiler yok. Yaptığımız tespitlere dayalı olarak gerekli ceza kesildi. Teknik ekibimiz fabrika sahasında Belediyemizce yapılaması yasal zorunluluk olan çalışmalarını halen sürdürüyor.  Söz konusu çalışma kapsamında tespit edilen, yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak inşa edilen yapılar kanun gereğince savcılığa da bildirilmiştir.

OYAK-ERDEMİR yönetimine yeniden çağrı yapıyorum. Ereğli halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kanunların elverdiği ölçüde Ereğli halkının haklarının korunması adına tüm gayretimizle mücadele edeceğiz. Tüm sorunlar masada duruyor. Diyalog yolu ile  tüm bu sorunların  çözümü de mümkün. Masaya gelin. Ereğli halkının haklarını biz temsil ediyoruz.   Halil Posbıyık Kdz. Ereğli Belediye Başkanı

Yorumlar
 • Vatandaş
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:27

  Son demleriniz iyi demlenin sayın başkan.

ERDEMİR'den KAP'a "ceza" bildirimi

15 Haziran 2020 Pazartesi 16:49

ERDEMİR'den KAP'a "ceza" bildirimi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR), Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından 'imar cezası uygulandığı' yönünde ulusal basında çıkan haberleri doğruladı.

ERDEMİR'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirimde, söz konusu cezanın 5 ayrı tutanak ile tebliğ edildiği belirtildi.

Bildirimde şu ifadelere yer verildi: "14 Haziran 2020 tarihinde ulusal basında çıkan haberlerde, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nın Şirketimiz hakkında açıklamaları yer almıştır.

Bu kapsamda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği (II-15.1) 9. Maddesi doğrultusunda açıklama yapılmaktadır.

11 Haziran 2020 tarihinde Şirketimize Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından İmar Kanunu m. 42 kapsamında 5 ayrı tutanak ile toplam 139.126.896,09 TL tutarında para cezası tebliğ edilmiştir.

Şirketimiz vergi ve diğer tüm yükümlülüklerini zamanlı ve kanunlara tam uyumlu olarak yerine getirmektedir.

Söz konusu uygulamanın hukuka ve ilgili mevzuata uygun olmadığı değerlendirildiğinden konuya ilişkin Şirketimiz tarafından hukuki süreç başlatılacak olup ilgili gelişmeler Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Yorumlar
 • Harun
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:54

  Karisacak burasi vaziyet alin

 • Erdemir işçisi
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:11

  Geçmiş olsun biz işçilere sendikamız daha evvel olduğu gibi alın terimiz emeğimizle kazandığımız maaşlarımızı yüzde elli hibe ettirir ceza ödenir gider.Once inşallah başımızdaki sendika giderde bizleri gercekten savunan hakkı hukuğu bilen birileri gelir.

Ereğli'den Müdür Atandı ..

9 Haziran 2020 Salı 19:56

Ereğli'den Müdür Atandı ..

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Mühimmat Fabrikası Müdürlüğü'ne Kdz.Ereğlili İhsan Çağatay Öncel atandı.

Emekli öğretmen Hülya ve Avukat İlker Öncel'in oğlu olan fizik mühendisi İhsan Çağatay Öncel, fabrikada AR-GE Müdürü olarak görev yapıyordu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Kdz.Ereğli Lisesi Mezunu İhsan Çağatay Öncel'in fabrika müdürlüğüne atanması Kdz.Ereğli için de gurur oldu.

1997 Yılından bu yana çalıştığı fabrikada müdürlüğe yükselme başarısı gösteren İhsan Çağatay Öncel, genç, dinamik ve çalışkan ekibiyle bir çok başarıları projeleri de hayata geçirerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ekipman güçlenmesine de katkılar sağladı.

 

Yorumlar

BİZE NE DEMEYİN, BİRAZ ÇABALAYIN! TAM 800 KİŞİ İŞE ALINACAK!

9 Haziran 2020 Salı 03:47

BİZE NE DEMEYİN, BİRAZ ÇABALAYIN! TAM 800 KİŞİ İŞE ALINACAK!

Korona Virüs salgını nedeniyle gerekli tedbirleri alarak üretime başlayan TOYOTA OTOMOTİV Sanayi A.Ş., üretim ve ihracat hedeflerini artırmak için İŞKUR üzerinden 800 kişilik ilave istihdam sağlayacak.

Korona Virüs salgını nedeniyle gerekli tedbirleri alarak üretime başlayan TOYOTA OTOMOTİV Sanayi A.Ş., üretim ve ihracat hedeflerini artırmak için İŞKUR üzerinden 800 kişilik ilave istihdam sağlayacak. Bu amaçla, İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. arasında kayıtlı ve nitelikli işgücünün desteklenmesi için kısa süreli adaptasyon ve sertifika eğitimleri düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı.

İŞKUR’a kayıtlı iş arayanların yararlanacağı projeyle, kaynak, montaj ve boya işçiliği mesleklerinde olmak üzere toplam 800 kişinin eğitim alarak fabrikada istihdam edilmesi sağlanacaktır. Ayrıca, kurs programına katılım sağlayan sözleşmeli işçilerin 6 aylık çalışma sonrasında uygun görülmesi halinde firmada kadrolu çalışan olma imkânına da sahip olabilecekleri belirtildi.

Üretim ve ihracat hedeflerini artırmak için 3 ayda 800 kişilik istihdam sağlanacaktır. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Başkanı ve CEO’su Toshihiko KUDO “Ülkemiz ve dünyamız genelinde zor koşullarla mücadele ettiğimiz bu günlerde de Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. olarak istikrarlı üretimimizi sürdürerek Ülkemize ve Sakarya’mıza katkı sağlamaya devam etmekteyiz. Bu doğrultuda, salgın nedeniyle gerekli tedbirleri alarak üretime başlanılmıştır.

Üretim ve ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek amacıyla 2020 yılı içerisinde yaklaşık ilave 800 kişilik bir istihdam sağlamayı hedeflemekteyiz” ifadesinde bulundu.

Ayrıca, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Başkanı ve CEO’su Toshihiko KUDO, İŞKUR’a destekleri dolayısıyla teşekkürlerini de bildirdi.

Katılımcı şartları ve başvuru şekli:

Mesleki eğitim kursuna katılmak isteyen iş arayanların; bay, en az lise mezunu, Sakarya’ da ikamet ediyor olması ve askerliğini tamamlamış ya da en az 6 ay tecilli olması şartlarını taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan iş arayanlar, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.’ ye veya Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvuru yapabilecektir.

TOYOTA A.Ş nin faaliyete başlaması yan sanayinin de işbaşı yapmasını sağlayacaktır.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, “İlimizin istihdamına güçlü destek veren TOYOTA Otomotiv A.Ş nin yeniden tam kapasite ile üretime başlaması, firmaya bağlı yan sanayinin de işbaşı yapmasını beraberinde getirmektedir.

Bütün sektörlerde virüse karşı kontrollü ve tedbirli istihdam bilincinin oluştuğunu, TOYOTA A.Ş nin bu bilinçle 800 kişilik ilave işçi alma taleplerinin memnuniyet verici olduğunu” belirtti.

İŞKUR İl Müdürü KAYA, İŞKUR’un istihdam teşvik programlarının devam ettiğini hatırlatarak, 01 Haziran 2020 tarihi sonrasındaki normalle sürecinde istihdamını artıracak işverenleri istihdam teşviklerden yararlanmaya davet etti. Bilindiği üzere, işverenler İŞKUR işbaşı eğitim programları ile yeni işe alımlarda alacakları işçilerin 3 aydan 6 aya kadar ücretlerinin Kurum tarafından ödenmesi teşvikinden yararlanmaktadır. Kısa çalışma iptali yaparak işbaşı yapan işyerlerinin sayılarında hızlı artışlar başladı.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA; Virüsün istihdam üzerindeki etkilerine değinerek “İŞKUR, Korona virüs salgının görülmesi ile birlikte istihdamın Kısa Çalışma Ödeneği ile korunması için olağan üstü bir gayret göstererek, işveren başvurularının tamamı kabul edilmiş ve ödemelerin zamanında çalışanlara yetiştirilmesi sağlanmıştır. Özellikle 15 Mayıs-2020 tarihinden sonrasın da işverenlerimizin Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının çok azaldığını, bunun yanında Kısa Çalışması devam eden işverenlerimizin de bu tarihten sonra üretime ve işe başlama gerekçesi ile Kısa Çalışma Ödeneklerinin iptallerini talep ettiklerini memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

Dolayısıyla, Kısa Çalışmaya ilişkin gelen iptal taleplerinden 01 Haziran 2020 tarihinden sonraki normalleşme süreciyle bunun daha fazla artacağı anlaşılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar