KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ ATA TOHUMU ÜRETİMİNE BAŞLADI

8 Haziran 2020 Pazartesi 13:02

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ ATA TOHUMU ÜRETİMİNE BAŞLADI

POSBIYIK: “12 ÇEŞİT ATA TOHUMU ÜRETİP HALKA DAĞITACAĞIZ”

Kdz. Ereğli Belediyesi, sağlıklı tarımı desteklemek için ata tohumu üretimine başladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediyenin Delihakkı’daki arsalarını bu amaçla üretime açtıklarını belirterek “Burada açık kapalı sera kurduk.

Çeşitli illerden ve köylerimizden 12 çeşit ata tohumu toplayarak üretime başladık. Amacımız yerel tohumu korumak, çoğaltmak, halkımıza dağıtmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Delihakkı’da bulunan arsalarını tarımsal üretime açarak yerli tohum projesini başlattı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 12 çeşit ata tohumunu üreterek halka dağıtacaklarını açıkladı. Projenin ilerleyen aşamalarında bir Tohum Bankası kurulması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve belediye meclis üyeleriyle birlikte ata tohumu üretim alanında incelemelerde bulundu, yerli tohum üretim projesinin detaylarını açıkladı.

2020 EREĞLİ’NİN TARIMDA DÖNÜŞÜMÜNÜN BAŞLANGICI OLACAK”

Başkan Posbıyık, Ereğli’nin tarımda yeni bir dönüşüm yaşayacağını belirterek ata tohumlarını koruyup, çoğaltıp gelecek kuşaklara aktarmak ve tarımı desteklemek için başlattıkları projenin Ereğli halkına hayırlı olmasını diledi. Posbıyık, proje ile insan sağlığının esas alındığını ifade etti ve “Yerli tohuma sahip çıkıyoruz. Doğaya saygılı üretimi teşvik ediyoruz” dedi. Posbıyık şunları söyledi: “2020 yılı itibariyle yerel tohum projemizi başlattık. Bu amaca uygun olarak Aydın, İzmir, Seferihisar’a teknik ekipler gönderdik. Atilla Bulak, Sezgin Okumuş, Muhammet Ali Ateş ve Ziraat Mühendisimiz Sertaç Yılmaz oradaki uygulamayı yerinde incelediler. Oradan yerel tohumlar getirdiler. Kendi bölgemizden, köylerimizden yerel tohumları, ata tohumlarımızı topladık. Efsane gibi konuşulan 2-3 bin yıllık tohumları bulduk. Burada sera kurduk. Bu tarım alanında, genetiği ile oynanmamış, kimyasal maddelere maruz kalmamış, kuşaktan kuşağa aktarılabilen atalarımızın kullandığı doğal tohumu yetiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız başlangıçta tohumları üreterek, yerelde bütün halkımıza, köylerimize dağıtmak. Sadece köylere dağıtmakla kalmayacağız, şehirde yaşayan insanlar da bahçelerinde, balkonlarında hobi olarak bu tohumları yetiştirip çoğaltabilecekler. Artık hibrit tohumlardan, gdo’lu tohumlardan, ithal tohumlardan mutlak suretle kurtulmamız lazım. Çünkü bunlarda lezzet, tat yok. Hatta zararlı da diyebilirim. Ereğli olarak tarımda, tohumda yeni bir başlangıcı, devrimi yaşıyoruz. Çok ciddi bir çalışmanın içerisine girdik.

-SERA ALANINI BÜYÜTECEĞİZ-

Bu gördüğünüz ekili alan birkaç yıl içinde 3-4 katına çıkacak. Kapalı seraları da büyüteceğiz. Bugün itibarıyla domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, lahana, pırasa ve mısır tohumlarını üretmeye başladık. Ayrıca yan tarafta bir de çilek tarlamız var. Bu çilek tarlasında Osmanlı Çileği fidelerini yetiştirmek suretiyle bunları halkımıza dağıtmak istiyoruz.

-İKİ YIL İÇİNDE TOHUM BANKASI KURACAĞIZ-

Yerli tohumların şu anda denemesini yapıyoruz. Ziraat Mühendislerimiz üretimi titizlikle takip ediyorlar. Aradan bir ya da 1,5 yıl geçmesi lazım ki istediğimiz ata tohumunu üretebilelim. 2 yıl içerisinde Tohum Bankası’nı kurmuş olacağız ve tüm halkımıza, köylerimize tohumları, fideleri dağıtmış olacağız. Sadece köylerimize değil, şehirde bahçesi olana, balkonda saksısı bulunanlara da vereceğiz ve tohumların daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız.” Proje çalışmasını yürüten Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş da proje hakkında bilgi verdi. Okumuş, üretimin günlük olarak ziraat mühendisleri tarafından kontrol edildiğini belirterek ata tohumlarının gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için titizlikle çalışıldığını belirtti.

Yorumlar
  • Nazif
    8 Haziran 2020 Pazartesi 14:29

    İşte liderlik , öncülük bu , halka iyiyi lafla değil icraatla göstermek !

SU SAYAÇLARININ OKUNMA İŞLEMLERİ YENİDEN BAŞLATILDI

4 Haziran 2020 Perşembe 17:56

SU SAYAÇLARININ OKUNMA İŞLEMLERİ YENİDEN BAŞLATILDI

Kdz. Ereğli Belediyesi, koronavirüs tehdidi nedeniyle Nisan ayından itibaren durdurduğu su sayaçlarının okunma işlemini normalleşme takvimine göre tekrar başlattı.

Bu dönemde yapılan yüzde 70 oranındaki geçici faturalandırmalar abonelerin yeni dönem faturalarıyla mahsuplaştırıldı.

Su sayaçlarının okunmadığı dönemdeki farkların bu ayki faturalara yansımasından dolayı Haziran ayı faturaları yüksek görünüyor. Pandemi döneminde evlerde su tüketiminin fazlalaşması da bunda etkili oldu.

Normalleşme takviminin başlaması ardından, Nisan ayından bu yana durdurulan su sayaçlarının okunma işlemi yeniden başlatıldı. Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, Nisan ve Mayıs aylarında, Korona önlemleri çerçevesinde, sayaçları okutmamış, son faturanın yüzde 70’i oranında faturalandırma yapmıştı. Bu geçici faturaların farkları Haziran ayındaki faturalara yansıtıldığı için bir artış ortaya çıktı.

Bunda, Pandemi döneminde evlerde su tüketiminin artması da etkili oldu. Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Pandemi döneminde toplum sağlığına olumsuz etkileri olabileceği değerlendirildiğinden sayaç okuma işlemleri Nisan ayında geçici olarak durdurulmuştu.

Bu nedenle en son su faturalarının yüzde 60-70’i esas alınarak Nisan ve Mayıs aylarına denk düşen dönemlere ilişkin faturalandırma yapıldı. 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla kısıtlamaların kalkması ve normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte kıyasen faturalandırma işlemi sona erdi.

Bu nedenle Haziran ayında sayaçlar okunduğunda nisan ve mayıs ayı faturalarının farkları da son faturalara yansıdı. İki ayın farkı ve son ayın tam kullanım bedeli tek fatura olarak Haziran ayı tahakkuk döneminde faturalandırılmış oldu. Böylece bazı abonelerin faturaları önceki dönemlere göre artmış göründü.

Faturalardaki bu artış Nisan ve Mayıs aylarındaki faturalandırılmayan yüzde 30-40 tüketim bedelinden kaynaklıdır. Ayrıca, Arıtma tesisi su çıkışında aylık bazda 80 bin metreküp fazla su çıkışı olduğu görülmüştür.

Pandemi döneminde halkın evlerinde su kullanımının arttığı da dikkate alınarak faturalardaki artış değerlendirilmelidir.

Herhangi bir tüketimde bulunmayan abonelere yapılan geçici faturalandırma, sayaçtan okuma işlemiyle birlikte mahsuplaştırılacaktır. Önümüzdeki dönem faturalarında pandemi öncesi fatura ortalamalarına dönüldüğü görülecektir.

Tüm abonelerimiz su faturalarıyla ilgili 333 12 32 ve 333 12 46 nolu telefonlardan bilgi alabileceklerdir.”

Yorumlar

AKÇAKOCA'DA CHP - HDP İTTİFAKI

3 Haziran 2020 Çarşamba 02:15

HABER ÖZHAN KIZILTAN / BİZİM AKÇAKOCA

AKÇAKOCA'DA CHP - HDP İTTİFAKI

"HDP'Lİ GAZETECİ TUNCAY TOP'UN CHP İLÇE BAŞKANI TUĞRUL ABANOZ'UN EKİBİNE ÜYE YERLEŞTİRDİĞİ ORTAYA ÇIKTI.

Akçakoca'da faaliyet gösteren HDP'li gazeteci Tuncay Top'un Tuğrul Abanoz'un adaylık sürecinde mutfak ekibinde yer alarak akrabası Naim TOP'u Abanoz'un listesine yerleştirdiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, CHP İlçe Kongresi öncesinde ABANOZ ile sıkı işbirliğinde bulunan Tuncay TOP kendisine siyasi taktikler verdi ve basın bültenlerini bürosunda hazırladı.

BUZDOLABI ALDI MADDİ YARDIM YAPTI

İlçe kongresi öncesinde Tuğrul Abanoz'un Tuncay Top'un bürosunu ziyaret ederek kendisinden akıl istediği bunun karşılığında TOP'a buzdolabı hediye ettiği, ayrıca nakit yardımda bulunduğu Akçakoca kulislerinde konuşuluyor.

Ancak süreç içinde ABANOZ ile TOP'un gazeteci-siyasetçi ilişkisi, siyasi ittifaka dönüşerek gazetecinin yakın akrabası olan Naim TOP'un İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurultay Delegesi olmasıyla üst düzeye taşındı.

OKAN YANMAZ'A YAPILAN OPERASYONLARDA TUNCAY TOP'UN İMZASI VAR

Son dönemlerde Belediye Başkanı Okan Yanmaz'a karşı yaptığı sert çıkışlarla gündeme gelen Tuğrul Abanoz'un Tuncay Top'tan akıl aldığı ve basın açıklamalarını harfiyen Tuncay Top'a yazdırdığı iddia ediliyor. Akçakoca siyasetini CHP üzerinden dizayn etmeye çalışan Tuncay Top, ayrıca Abanoz'un Sosyal Medya danışmanlığını da yapıyor.

SAHTE HESAPLARIN TUNCAY TOP'A AİT OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

HDP'li gazeteci Tuncay Top'un Başkan Okan Yanmaz'ın çevresinde adamları olduğu ve başkanın yaptığı her işten, sarf ettiği her sözden anlık istihbarat sağladığı, ayrıca AKÇAKOCA GÜNDEM VE HÜDAVERDİ SOLAK adlı sahte hesaplardan Başkan Okan Yanmaz' a siyasi saldırılar yaptığı iddia ediliyor.

HDP'Lİ GAZETECİ BİR ANDA OKAN YANMAZ'CI OLDU 

Tuncay Top, gerek yerel seçimler öncesi gerekse mazbatayı aldıktan sonra OKAN YANMAZ'a muhalif olduğu ve özellikle eşi Nursen Yanmaz hakkında yaptığı karalama haberleri ile dikkat çektiği halde, son zamanlarda araya giren bir kişi üzerinden harçlık aldıktan sonra 180 derece dönüş yaparak Başkan Okan Yanmaz'ın yandaşlığına soyunduğu, ancak diğer taraftan da AKÇAKOCA GÜNDEM VE HÜDAVERDİ SOLAK adlı sahte Facebook hesaplarından Başkan Yanmaz'a karşı cephede yer aldığı kulislerde dolaşan iddialar arasında."

HABER ÖZHAN KIZILTAN / BİZİM AKÇAKOCA

Yorumlar

ŞADIRVAN RESTORE EDİLİYOR...

1 Haziran 2020 Pazartesi 14:31

ŞADIRVAN RESTORE EDİLİYOR...

Alaplı’nın simgesi haline gelen Cumhuriyet Caddesinde bulunan şadırvan restore ediliyor.

Alaplı Belediyesi, Cumhuriyet Caddesinde başlattığı kaldırım ve yol yenileme çalışmaları kapsamında İlçenin simgesi haline gelen şadırvan’da yenileme çalışması başlattı.

Şadırvanın kubbe kısmı çinko kaplama olurken eskiyen dış cephe mermerleri ise yenilenecek. Şadırvanda incelemelerde bulunan Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Geçtiğimiz yıl Hükümet Caddesinde tamamlanan kaldırım yenileme ve yol kaplama çalışmalarının ardından Cumhuriyet Caddesi üzerinde de yenileme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bu kapsamda saatli şadırvanı komple yenileneceğini belirten Tekin, “Geçtiğimiz yıl Hükümet caddesinde yaptığımız yenileme çalışmalarının ardından 2. etap olan Cumhuriyet Caddesinde yenileme çalışmalarına başladık. Ekiplerimiz altyapı çalışmalarını tamamladı.

Kaldırım taşı döşeme çalışmaları ise tamamlamak üzere birkaç gün içinde baskı beton çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmalarla birlikte İlçemizin simgesi haline gelen Şadırvan’da da yenileme çalışmalarına başladık.

Şadırvanın kubbe kısmı çinko kaplama olacak dışında ise eskiyen mermerler sökülerek yeni mermerlerle kaplanacak.

Ayrıca yine saat şadırvanın kubbe kısmında bulunacak. Şadırvan tamamlandığında cadde ile uyum sağlayacak hale gelecek. Çalışmaları en kısa sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine açmayı planlıyoruz.” dedi.

Yorumlar

GELECEK PARTİSİ AK PARTİ BELDE BAŞKANINI TRANSFER ETTİ

1 Haziran 2020 Pazartesi 03:21

GELECEK PARTİSİ AK PARTİ BELDE BAŞKANINI TRANSFER ETTİ
Yorumlar