KDZ. EREĞLİ SANAT SOKAĞI’NDA MÜZİSYEN LAMBALAR…

10 Temmuz 2020 Cuma 16:18

KDZ. EREĞLİ SANAT SOKAĞI’NDA MÜZİSYEN LAMBALAR…

POSBIYIK: SANAT SOKAĞI, SANATIN MERKEZİ OLACAK

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Sanat Sokağı’na, müzik aletleri çalan lambalar formunda heykeller yerleştirildi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Bu 4 Müzisyen Lamba ve Notalı bankı müzikseverlere, sanatçılara armağan ediyoruz.

Amacımız Sanat Sokağı’nı örnek bir sanat mekanına dönüştürmek. Bunu hep birlikte yapacağız. Bu sokak ressamların, karikatüristlerin, fotoğraf sanatçılarının, heykeltıraşların, sanatın her dalında üretenlerin bir mekanı haline gelsin istiyoruz.

Burası ve bütün sahil sizlere ve sanatçılara açıktır” dedi. Kdz. Ereğli Sanat Sokağı’na, müzik aletleri çalan lambalar formunda heykeller yerleştirildi. Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin bu projesi, Endüstri Meslek ve Sanat Lisesi öğretmenleri ile birlikte gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, beraberinde belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, sanatçı ve sanatseverlerle birlikte “Müzisyen Lambalar”ın açılışını yaptı. Açılış sırasında ressamlar, heykeltıraşlar Sanat Sokağı’nda canlı performans gerçekleştirdiler. Müzik yapan heykellerin yanında müzik dinletisi de yer aldı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, müzisyenleri, sanatçıları “Sanat Sokağı’na çağırdı.

“SANAT SOKAĞI, SANATIN MERKEZİ OLACAK”

Başkan Posbıyık, Kdz. Ereğli’yi kültür ve sanatın merkezi haline getirmek için çaba gösterdiklerini belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa Kenti Ereğli’mizi kültür ve sanatın merkezi haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Burayı daha iyi bir noktaya taşımak için çağdaş, yaşam kalitesi daha yüksek bir kent yapmak için çalışmalarımız artarak devam ediyor. Bu 4 müzisyen lamba ve notalı bankı müzikseverlere, sanatçılara armağan ediyoruz.

Danışmanlarımdan Nart Bozkurt 1 yıl evvel bu çalışmanın modellerini bana göstermişti. O günden beri bunları yapmaya çalışıyoruz. Endüstri Meslek Sanat Okulu öğretmenleri gerçekten çok büyük bir destek verdiler. İlk eserleri ortaya çıkardık. Onların sayesinde bu burada kalmayacak ve devam edecek. Amacımız Sanat Sokağı’nı örnek bir sanat mekanına dönüştürmek. Bunu hep birlikte yapacağız. Bu sokak ressamların, karikatüristlerin, fotoğraf sanatçılarının, heykeltıraşların, sanatın her dalında üretenlerin bir mekanı haline gelsin istiyoruz. Burası ve bütün sahil sizlere ve sanatçılara açıktır. Sadece bunu pandemi koşullarına dikkat ederek yapmak zorundayız. Burasının sanatçılarla dolu, cıvıl cıvıl, sanata saygının en yüksek düzeyde yaşandığı bir merkez olmasını istiyoruz. Bunun için ben şahsen Belediye Başkanı olarak her türlü desteği vermeye hazırım.

-KULÜBELERİN SAYISI VE ÇEŞİTLİLİK ARTACAK-

Burada kulübelerin sayısını ve çeşitliliği de artıracağız. Çok kısa sürede cam, bizzat işlenerek gösterilecek ve camdan yapılan eserler de sergilenecek. Yine sepet üretimlerimizi göstereceğiz. Hem de sepetin nasıl yapıldığını burada sergileyeceğiz. Seramikler sergilenecek. Cumhuriyet Halk Evleri’nde eğitimden geçmiş kursiyerler, sanatçılar ürünlerini burada satma imkanı bulacak. Çağrım sanatçılara, ressamlara, müzisyenlere.

Sadece Ereğli’deki değil, Türkiye’deki sanatçılara… Resim, müzik, heykel, karikatür, seramik, cam, sepet sokaklarda yapılsın, gençler bir parçası olsun istiyoruz. Burada sanatçı dostlarımızı görüyorum. Hepsini sevgiyle selamlıyorum. İşte istediğimiz tablo bu. Herkes rahatlıkla Sanat Sokağı’nda, sahilimizde resimlerini çizebilsin, halkla iç içe sanatlarını ortaya koysun istiyoruz. Sanat Sokağı’na konulan bu lamba heykellerin korunması, bakımı hepimize ait… Sahip çıkmanızı bekliyorum. Buradaki her mekan sahibi ve buraya gelen her Ereğlili bu konunun sorumlusudur. Bunu sizlerden özellikle rica ediyorum.

-SANAT SOKAĞI’NA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM-

Bu heykellerin yapılmasını düşünen, öneren, hayata geçirilmesi için çaba gösteren başta Nart bey olmak üzere ekibime, bunları yaparak, Ereğli’ye armağan eden Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ömer Aydoğan’a, öğretmenler, Orhan Tunca, Selçuk Dereli ve Hüseyin Burak Özgün’e ve dışarıdan destek veren Barış öğretmene içten teşekkür ediyorum. Sanat Sokağı, Ereğli’de arzu ettiğim ve kısmen gerçekleştirmeye başladığımız bir proje. Burada kendi ürettiğimiz sanat eserleri sergilensin istiyoruz.

Ressamlar sere serpe otursunlar halkın içerisinde eserlerini yapsınlar istiyoruz. Fotoğraf sanatçıları ve müzik yapan başarılı gençlerimiz buraya gelsinler. Burada hareket olsun. Bugün açılışını yaptığımız bu müzisyen lambalar bir başlangıç. Sanat Sokağı her geçen gün geliştirilecek. Buraya bir de sahne yapmayı düşünüyoruz. Belediyemizin değerli müzisyenleri ve müzik çalan gençler, okullardan gelen gençler gelsinler zaman zaman performans sergilesinler istiyoruz.

Hocalarımız söz verdiler Cumhuriyet Halk Evleri’nde bu objelerin devamının yapılması için bir de kurs açacağız. Sanat Sokağı hepinizin evi, tüm sanatseverleri davet ediyorum.” Başkan Posbıyık, konuşmasının ardından müzisyen lambaları yapan Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerine hediye takdim etti, sanatçı ve sanatseverlerin katılımıyla müzisyen heykellerin kurdelesini kesti. Ressam ve heykeltıraşların canlı performans sergilediği etkinlikte Başkan Posbıyık, Sanat Sokağı sakinlerinin kulübelerini gezerek ürünlerini inceledi.

Yorumlar

KEPEZ SOLAK YOL AYRIMINA SİNYALİZASYON KURULDU

10 Temmuz 2020 Cuma 15:03

KEPEZ SOLAK YOL AYRIMINA SİNYALİZASYON KURULDU

POSBIYIK: CAN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZ

 

Kdz. Ereğli Belediyesi, Elmatepe Mahallesi girişi ve Echomar Hastanesi önüne yaptığı sinyalizasyon sistemini Kepez Solak yol ayrımına da kurdu.

Mahalle sakinlerinin teşekkür ettiği Başkan Halil Posbıyık “Önceliğimiz can güvenliği. İnşallah bir daha bu bölgede kazalar yaşanmaz” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Kepez Solak yol ayrımına yapılan sinyalizasyon sistemi hizmete alındı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, başkan yardımcısı Mehmet Tayyar Mendeş ve ilgili daire müdürleriyle birlikte, yapılan çalışmayı yerinde takip etti. Solak yol ayrımında CHP grubu Belediye Meclis Üyeleri Emrah Karaarslan, Mehmet Akçakaya, Çetin Günce, AK Parti Grubu Meclis Üyesi Fuat Ulaş, Kepez Mahalle Muhtarı Baki Karaarslan ve mahalle sakinleri tarafından karşılanan Başkan Posbıyık, sinyalizasyon sisteminin bölge halkına hayırlı olmasını diledi.

“CAN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNCE GELİR”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Elmatepe Mahallesi girişi ve Echomar Hastanesi önünde yolun karşısına geçmek isteyen yayalara bir çok kez araçların çarpmasıyla ölümlü kazaların meydana geldiğini, aynı sorunun Kepez bölgesinde de yaşandığını belirterek, bu sorunu sinyalizasyon sistemiyle çözüme kavuşturduklarını söyledi. Posbıyık, “Elmatepe’de çok büyük sorunumuz vardı, orayı çözdük. Echomar Hastanesi’nin karşısında ölümlü kazalar olmuştu, oraya da izin vermemelerine rağmen gerekli girişimde bulunarak sistem kurduk. Baki muhtar ve belediye meclis üyelerimiz Solak yol ayrımında da büyük sorun olduğunu ve buraya da sinyalizasyon sistemi yapmamız gerektiğini söylediler. İhaleye verdik ve bugün hizmete açtık. İnsanların yaralanmasına, ölümüne sebebiyet veren kazaların bu şekilde önüne geçmiş olacağız. Belediye Başkanı olarak değil, bir insan olarak vicdanımız rahat. Kepez halkına hayırlı olsun” dedi.

KARAARSLAN: ÇOK BÜYÜK BİR SORUN ÇÖZÜLDÜ

Kepez Mahalle Muhtarı Baki Karaarslan ve mahalle sakinleri Başkan Posbıyık’a uzun yıllardır yaşadıkları sorunu çözdüğü için teşekkür ettiler.

Muhtar Karaarslan, “Burası okullar bölgesi. Çok yoğun bir yaya trafiği oluyor. Vatandaşlarımız çok sıkıntılar çekti, çok kazalar oldu, çok canlar yitirdik burada. Engelli, sakat kalan insanlarımız oldu. Sizin özveriniz sayesinde bu sorunu da çözmeyi başardık. Mahalle halkı adına meclis üyelerimize, ekibinize ve size özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Elmatepe ve Echomar Hastanesi önüne olduğu gibi Kepez Solak yol ayrımına da butonlu sinyalizasyon sistemi kuruldu.

Karşıya geçmek isteyen yayalar butona basarak güvenli bir biçimde yolu kullanabilecekler. Yaya bulunmadığı sürelerde yeşil ışık yandığından araç trafiği de aksamayacak.

Yorumlar

TÜRKİYE İTFAİYE KOMİSYONU’NA SEÇİLEN TEK İLÇE KDZ. EREĞLİ

8 Temmuz 2020 Çarşamba 14:48

TÜRKİYE İTFAİYE KOMİSYONU’NA SEÇİLEN TEK İLÇE KDZ. EREĞLİ

Kdz. Ereğli Belediye İtfaiyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa kurdukları ‘Türkiye İtfaiye Komisyonu’na seçilen ilk ilçe itfaiyesi oldu.

Komisyon ilk toplantısını video konferans yöntemiyle yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği’yle (TBB) ortaklaşa ‘Türkiye İtfaiye Komisyonu’nu kurdu.

Kdz. Ereğli Belediye İtfaiyesi, Türkiye İtfaiye Komisyonu’na seçilen ilk ilçe itfaiyesi oldu.

10 Büyükşehir Belediye İtfaiyesi, 2 İl Belediye İtfaiyesi ve Kdz. Ereğli Belediye İtfaiyesi’nden oluşan ‘Türkiye İtfaiye Komisyonu’ ilk toplantısını video konferans yöntemiyle yaptı.

TBB Genel Sekreteri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü’nün de katıldığı konferansta Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş de hazır bulundu.

Ateş, toplantı ardından şu değerlendirmeyi yaptı: “Konferansta itfaiye mesleğinin sorunlarına, çalışma şartlarına, statüsüne, ekipman, malzeme ve tek tip kılık kıyafet konularına, afet ve acil durumlarda itfaiyenin ve Afad’ın koordineli çalışma sistemlerine değindik.

Bizlere teşkilatımızın büyüyüp, gelişmesi için gerekli bütün desteği veren Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’a teşekkür ediyoruz.

Türkiye İtfaiye Komisyonu’nda Batı Karadeniz Bölgesi’ni en iyi şekilde temsil etmek için çalışacağız.”

Yorumlar

İBB MAHALLİ İDARELER HEYETİ, KDZ. EREĞLİ’DE

7 Temmuz 2020 Salı 23:58

İBB MAHALLİ İDARELER HEYETİ, KDZ. EREĞLİ’DE

POSBIYIK: İBB İLE İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mahalli İdareler Koordinatörü Bülent Akköse ve Yardımcısı Osman Cayak’ı misafir etti.

Başkan Posbıyık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun selamlarını getiren heyete “Kdz. Ereğli Belediyesi olarak 21. Sevgi, Barış, Dostluk Ödülü’müzün sahibi olan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun şahsında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mahalli İdareler Koordinatörü Bülent Akköse ve Yardımcısı Osman Cayak’ı makamında ağırladı. İBB Mahalli İdareler heyetinin gerçekleştirdiği ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak yürütülmesi planlanan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Koordinatör Bülent Akköse, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a, İstanbul'u simgeleyen çeşitli hediyeler takdim etti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun selamlarını iletti.

Başkan Posbıyık, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na ve sizlere teşekkür ediyorum. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak 21. Sevgi, Barış, Dostluk Ödülü’müzün sahibi olan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun şahsında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

Posbıyık, ziyaretçilerine minyatür Herkül heykeli ve Ereğli’ye özgü çeşitli hediyeler takdim ett

Yorumlar

REİS'İ VE AK PARTİYİ ELEŞTİREN KAHVALTI EKİBİNE DUYURULUR..

7 Temmuz 2020 Salı 23:33

REİS'İ  VE AK PARTİYİ ELEŞTİREN KAHVALTI EKİBİNE DUYURULUR..

AK Parti'nin eski Dışişleri Bakanı ve Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi Ereğli’de ilçe başkanlığına isim arıyor.

Gelecek Partisi 13 Aralık 2019'da muhafazakâr AK Parti'nin eski dışişleri bakanı ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi için Ereğli’ de ilçe başkanlığına isim arıyor.

İl Başkanlığının yapılanmasının ardından ilçelerde ilçe başkanı aramaya çalışmalarına başlayan parti yöneticileri Ereğli’ de görüştükleri veteriner hekime teklif götürdüğü ancak veteriner hekimin bu teklifi kabul etmediği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Ak Partili olduğunu iddia edenlerin Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ereğli temsilcisi Mehmet Fatih Çakır'ı  bahane ederek Ak Partiye karşı direniş göstermek için yaptığı azınlık  kahvaltı ekibinden birinin bu çağrıya cevap vereceği ve bu kişinin o ekipten çıkacağı halk tarafından düşünülmektedir ..

Gelecek Partisi yöneticilerinin ilçe başkanlığı için isim arayışına devam ettikleri ifade edildi.

Yorumlar