MAYIS 2020 MUTFAK GİDERİ YÜZDE 1.48 ARTTI

20 Haziran 2020 Cumartesi 02:02

MAYIS 2020 MUTFAK GİDERİ YÜZDE 1.48 ARTTI

MAYIS 2020 MUTFAK GİDERİ YÜZDE 1.48 ARTTI MUTFAKTA 3 AYLIK PANDEMİ ARTIŞI YÜZDE 5.76

MAYIS 2020 MUTFAK GİDERİ YÜZDE 1.48 ARTTI

MUTFAKTA 3 AYLIK PANDEMİ ARTIŞI YÜZDE 5.76

 

 

Mayıs 2020’de mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 1.48 oranında arttı.

Mutfaktaki yıllık artış ürün bazında yüzde 35.42 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde mutfaktaki yıllık enflasyon ise yüzde 19.85 düzeyinde gerçekleşti.

Gıda harcamasında meydana gelen aylık yüzde 1.48’lik artış aile bütçesinde bir önceki aya göre yaklaşık 24 TL ek yük getirdi.

Buna göre Mayıs 2020’de Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 2.429,05 TL oldu.

Mayıs 2019’da mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 1.31 oranında artmış, yıllık artış ise ürün bazında yüzde 35.87 seviyesinde gerçekleşmişti.

Aynı dönemde mutfaktaki yıllık enflasyon ise yüzde 26.46 düzeyinde gerçekleşmişti.

Yaklaşık 7 ay önce Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede pandemi haline gelen Covit 19 virüsünün (korona) ülkemizi de etkisine aldığı mart-nisan –mayıs dönemini kapsayan 3 aylık dönemde mutfaktaki artış ise yüzde 5.76 düzeyinde oldu.

Ocak 2020-Aralık 2020 dönemini kapsayan 2.324,00 TL asgari ücret Mayıs ayında 4 kişilik ailenin sadece mutfak giderini karşılamaya bile yeterli olmuyor. Mutfak harcamasına bile yeterli gelmeyen bir asgari ücretli ailenin giyim, yakacak, barınma, sağlık, eğitim gibi giderleri karşılaması düşünüldüğünde asgari ücretlinin yaşam koşulları daha net olarak ortaya çıkıyor.

Asgari ücretli aldığı bu ücret ile gıda harcamasının yanı sıra konut, eğitim, giyim vb. zorunlu giderleri karşılamak zorunda.

Genel Maden İşçileri Sendikasının her ay yaptığı 1 çalışan, bir ev hanımı eş ve 2 çocuktan oluşan çekirdek madenci ailesini kapsayan Gıda Harcaması Araştırmasını oluşturan harcama gruplarında Mayıs 2020’de şu değişimler gözlemlendi.

Süt ürünleri grubu; Bu grupta sadece yoğurt fiyatlarında yüzde 5’lik bir artış tespit edildi. Diğer ürünlerde değişim görülmedi.

Et ürünleri grubu; Bu grupta, özellikle kırmızı et ürünlerinde önemli artışlar meydana geldi. Kemikli et yüzde 5, kıyma yüzde4, kuşbaşı yüzde 4, biftek yüzde 10, kavurma yüzde 13 oranında zam gördü. Yine kırmızı et ürünlerinden olan sakatatlar grubunda da ortalama aylık yüzde 5 oranında bir artış meydana geldi. Mart ve Nisan ayında yüksek oranlı artışların olduğu tavuk etinde Mayıs ayında çok az bir gerileme tespit edildi. Yine dar gelirli ailelerin en çok tükettiği ana gıda ürünü olan yumurta da bir önceki aya göre fiyat değişimi görülmedi.

Balık ürünlerinde mevsim sonu olmasına rağmen mevcut balık çeşitlerine önemli artışlar tespit edilen grup oldu. Bu grupta ortalama artış yüzde 10.54 civarında oldu. 

Bakliyat ve Tahıllar grubu; Bu iki grupta Mayıs 2020 ayında önemli fiyat değişimleri tespit edildi. Ortalama fiyat artışı bu gurupta 1.55 seviyesinde oldu.

Mayıs ayında sebze ve meyve grubunda, özellikle mevsim ürünlerinde önemli fiyat artışları tespit edildi. Sebzede zam şampiyonu yüzde 15 artış ile taze fasulye oldu. 

Meyve Grubunda özellikle mevsim ürünlerinde oldukça yüksek artışları görüldü. En yüksek fiyat artışı yüzde 56’lık bir artışla çilekte meydana geldi.

Yağlar ve yağlı tohumlar grubu; Bu grupta Mayıs ayında zeytin yağında yüzde 2, ayçiçek yağında yüzde 3.50 artış meydana geldi. Şekerli ürünler ve kabuklu yiyecekler grubunda yer alan, kuruyemiş, baharatlar grubu, çaylar grubu ve konserve grubunda önemli fiyat artışları olmadı. 

2020 Mayıs ayında 4 kişilik bir madenci ailesinin; gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı aylık 124 TL artış ile 6.612,00 TL oldu.

  

Dört Kişilik Ailenin Mayıs 2020 Gıda Harcaması Tablosu

Aile grubu

Aralık

2019

Mayıs 2019

Ocak

 2020

Şubat 2020

Mart 2020

Nisan 2020

Mayıs 2020

Yetişkin işçi

655,35

564,86

661,85

663,00

670,00

672,00

679,92

Yetişkin Kadın

520,25

457,39

525,65

526,55

535,55

536,55

543,47

15-19 Yaş Grubu Çocuk

695,45

575,72

702,68

704,00

712,00

714,00

722,53

4-6 Yaş Grubu Çocuk

465,25

428,72

470,10

471,00

482,00

483,00

483,13

TOPLAM

             

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

TROL BALIKÇI GEMİSİ RUSYA'YA GÖNDERİLİYOR

16 Haziran 2020 Salı 18:29

TROL BALIKÇI GEMİSİ RUSYA'YA GÖNDERİLİYOR

YALOVA ALTINOVA TERSANESİNDE ÜRETİLEN TROL BALIKÇI GEMİSİ RUSYA'YA GÖNDERİLİYOR

Yalova Altınova tersanesinde tamamen Türk mühendisleri tarafından milli imkanlarla üretilen Trol Balıkçı Gemisi, Rusya’ya gönderilmek üzere denize indirildi.

Ülkemizin gemicilik sektöründeki ilerlemesine büyük bir değer katan tüm tersanelerimizi tebrik ediyor, başarılı üretim ve ihracatlarının artarak devamını diliyorum.

Yorumlar

Açılıyor..

16 Haziran 2020 Salı 17:42

Açılıyor..

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Köylü Pazarı'nın Çarşamba günü (yarın) açılacağını duyurdu.

Tekin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında;

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan, Çarşamba günleri Yeni Sitelerde ve Pazar günleri Tepeköy Mahallesinde açılan Köylü Pazarı tekrar Halkımızın hizmetine açılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

POSBIYIK "MASAYA GELİN"

15 Haziran 2020 Pazartesi 17:20

POSBIYIK "MASAYA GELİN"

Sayın Basın mensupları Değerli Ereğlililer Hepinizi sevgi, barış ve dostluk duygularımla selamlıyorum.

Bugün önemli bir konuyu sizinle paylaşma gereği duydum.

Önce kısa bir hatırlatma yapacağım. Kdz. Ereğli halkı maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat ederek Korona virüsten korunabiliyor.

  Biliyorsunuz, Zonguldak +1 diye geçiyor. Neden? Çünkü Zonguldak madenci şehri, sanayi kenti… Termik santraller var.

Korona virüsün hava kirliliği ile kötü çevre koşulları ile bağı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ereğli’de de Erdemir var. Erdemir’den kaynaklı kirlilik yükünü izliyoruz. Maalesef yeterli önlem alınmıyor; şehrimizde solunum yolları hastalıklarının, löseminin, kanserin hızla çoğaldığını hepimiz biliyoruz.  Hep vurguluyorum.

OYAK’ın ERDEMİR ‘de tek derdi var; üretimi artırmak, daha fazla kar etmek… Ama biz Ereğli halkını, çalışanları, sanayicileri, nakliyecileri, taşeron işçileri, sosyal dayanışmayı, istihdamı, insan haklarını umursuyoruz.

Çevresel kirliliği engellemek, çevre sağlığını korumak için gereken yatırımlara öncelik verilmesi gerekiyor ama bu yatırımların  Erdemir’in önceliğinde yer almadığını görüyoruz.

  Bu şehrin yerel yönetimi olarak ortaya çıkan sorunları diyalog ile çözmeye çalışıyoruz. Diyalogla çözülebilecek konularımız, sıkıntılarımız söz konusu. Bir emlak vergisi, elektrik ve havagazı, yangın vergisi  sorunumuz var. İmar kirliliği sorunumuz var, ruhsat sorunlarımız var, çevre kirliliği sorunumuz var.  Bu konular sorun yumağı haline gelmeden çözülebilsin diye belediye olarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yapmaya gayret ediyoruz.

ERDEMİR-OYAK’ın da böyle bir yaklaşım içinde olmasını bekliyoruz.  Ama yıllarını Ereğli’ye ve ERDEMİR’e vermiş bir kişi olarak iddia ediyorum. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz ERDEMİR’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar.

  Biz, yasal olanı talep ediyoruz. Erdemir’in yasal yükümlüklerini eksiksiz yerine getirmelerini bekliyoruz. Başta emlak ve imar mevzuatı açısından ve  diğer konularda  tespitini yaptığımız eksik ve hatalı beyan ve belgelerin düzeltilmesini istedik.

Biliyorsunuz  İMAR AFFI “olarak bilinen süreç 31/12/2019 tarihi itibarıyla bitti.

Defalarca yazılı, sözlü  bildirimde bulunduk.

İmar affından yararlanıp yapı kayıt belgesi alınmış ise bildirmelerini istedik.

Maalesef bu bilgi ve belgeler tarafımıza sunulmadı. Belediyemiz tarafından yürütülen emlak vergisi ile imar mevzuatı çalışmaları yasal zorunluluk olup, tüm işlemler bu çerçevede yürümeye başladı. Yerel yönetim olarak yasal olarak yapmakla yükümlü olduğumuz işlemleri yapmak zorunda kaldık.

Tüm vatandaşlar ile sanayi kuruluşları; - “Elektrik ve havagazı tüketim vergisi” ödemektedir.  - “Emlak vergisi” ödemektedir.  - Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi almaktadır.  Ama Erdemir bu vergilerin bazılarını ödememekte, bazılarını eksik ödemektedir. Ruhsata tabi yapılarının bazıları ise ruhsatsız durumda.  Belediye olarak bu konularla ilgili defalarca söyledik, yazdık. Harekete geçilmeyince bu hususlarla ilgili işlemler yapmaya başladık. Halen bu işlemler devam etmektedir.

Fabrika sahasının planlamasından, yapıların ölçülmesinden, imar ve ruhsat hukuku yönünden pek çok problem var. Bunların sonuçları var. Bu sonuçlar konusunda üst kademe yöneticilere doğru bilgi gitmiyor.

  Belediyemiz yasal hakkını arıyor, arayacak. Yasal yükümlülüklerimiz var.

Belediyenin zaman kaybetmeye vakti yok. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları 4.5 milyon metrekarelik bir alana sahip. Bunun 2 milyon 250 bin metrekaresi Hazine arazisi,  1 milyon 200 bin metrekaresi deniz cürufla doldurularak kazanılan alan, 50 bin metrekaresi Belediye ve şahıs arazileri. Özel Güvenlik Bölgesi gerekçesi ile belediyenin ve vatandaşın arsaların kullanımını da engelliyorlar. Bu hususta da harekete geçeceğiz. ERDEMİR’e sorunları çözmek üzere birçok kez çağrı yaptık, yapıyoruz. İki ay önce İdare Meclisi Başkanı’yla İstanbul’da yemekte bir araya geldim. Burada yaptığımız görüşmede, karşılıklı olarak konuları ele aldık. Kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini orada da söyledim.

Başta yüksek fırın ruhsatı olmak üzere bir kaç ruhsatın kendileri için öncelikli olduğunu söylediler. Biz zaten tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi ERDEMİR’in de ruhsat başvuruları konusunda gereken çalışmaları sürdürüyorduk. Döner dönmez konuyla ilgilendim.

Söz konusu ruhsat başvurusunda ERDEMİR’in kendi iç müdürlüklerinden ve yapı denetim firmasından kaynaklanan eksiklikleri ve  neler yapmaları gerektiğini, derhal bildirdik. Gereken adımları attık. Biz de onlardan Ereğli halkı ve Belediye olarak, kanunların ve mevzuatın emrettiği adımları atmalarını bekledik. Bunların neler olduğu konusunda kendilerini bilgilendirmiştim. Görüşmemiz sırasında gayet olumlu yaklaştı. Kendilerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda gerekli adımları atacağını, bizzat konuyla ilgileneceğini söyledi. Ama bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmadıkları gibi görüşmekten de kaçınıyorlar. Yine aynı görüşmede ifade ettim. İki tarafın teknik heyetleri bir araya gelseler konulara açıklık getirileceğini ve sorunların çözüleceğini söyledim. Ancak hiçbir cevap alamadık.  Bu konuları Ereğli ve Ereğli halkı için çözüme kavuşturmak zorundayız.

OYAK Genel Kurulu’nun bu konuyu ele almasını ve duyarlılık göstermesini talep ediyorum. Fabrika içinde belediyeden izin almadan yapı yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. İzin alamadan yapıya ek yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. Fabrikada yapılan inşaatların ölçümlerine ait bilgi ve koordinatlar bizde bulunuyor. ERDEMİR yetkililerinde bu bilgiler yok. Yaptığımız tespitlere dayalı olarak gerekli ceza kesildi. Teknik ekibimiz fabrika sahasında Belediyemizce yapılaması yasal zorunluluk olan çalışmalarını halen sürdürüyor.  Söz konusu çalışma kapsamında tespit edilen, yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak inşa edilen yapılar kanun gereğince savcılığa da bildirilmiştir.

OYAK-ERDEMİR yönetimine yeniden çağrı yapıyorum. Ereğli halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kanunların elverdiği ölçüde Ereğli halkının haklarının korunması adına tüm gayretimizle mücadele edeceğiz. Tüm sorunlar masada duruyor. Diyalog yolu ile  tüm bu sorunların  çözümü de mümkün. Masaya gelin. Ereğli halkının haklarını biz temsil ediyoruz.   Halil Posbıyık Kdz. Ereğli Belediye Başkanı

Yorumlar
 • Vatandaş
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:27

  Son demleriniz iyi demlenin sayın başkan.

ERDEMİR'den KAP'a "ceza" bildirimi

15 Haziran 2020 Pazartesi 16:49

ERDEMİR'den KAP'a "ceza" bildirimi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR), Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından 'imar cezası uygulandığı' yönünde ulusal basında çıkan haberleri doğruladı.

ERDEMİR'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirimde, söz konusu cezanın 5 ayrı tutanak ile tebliğ edildiği belirtildi.

Bildirimde şu ifadelere yer verildi: "14 Haziran 2020 tarihinde ulusal basında çıkan haberlerde, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nın Şirketimiz hakkında açıklamaları yer almıştır.

Bu kapsamda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği (II-15.1) 9. Maddesi doğrultusunda açıklama yapılmaktadır.

11 Haziran 2020 tarihinde Şirketimize Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından İmar Kanunu m. 42 kapsamında 5 ayrı tutanak ile toplam 139.126.896,09 TL tutarında para cezası tebliğ edilmiştir.

Şirketimiz vergi ve diğer tüm yükümlülüklerini zamanlı ve kanunlara tam uyumlu olarak yerine getirmektedir.

Söz konusu uygulamanın hukuka ve ilgili mevzuata uygun olmadığı değerlendirildiğinden konuya ilişkin Şirketimiz tarafından hukuki süreç başlatılacak olup ilgili gelişmeler Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Yorumlar
 • Harun
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:54

  Karisacak burasi vaziyet alin

 • Erdemir işçisi
  15 Haziran 2020 Pazartesi 17:11

  Geçmiş olsun biz işçilere sendikamız daha evvel olduğu gibi alın terimiz emeğimizle kazandığımız maaşlarımızı yüzde elli hibe ettirir ceza ödenir gider.Once inşallah başımızdaki sendika giderde bizleri gercekten savunan hakkı hukuğu bilen birileri gelir.