Akgün Haber

Kdz.Ereğli Haberleri

Ülkemizde Popüler Olan Tiktok Diğer Ülkelerde Yasaklanıyor

1 min read

ABD ve Hindistan’dan sonra Japonya da TikTok’u yasaklamak için görüşmelere başladı. Popüler Sosyal medya uygulaması TikTok neden bu ülkelerde yasaklanıyor veya yasaklanmak istiyor?

Geçtiğimiz günlerde ABD ve Hindistanda yasaklanan TikTok uygulaması şimdi de Japonya’da kamu kurumlarında ve güvenlik güçleri arasında yasaklama konusunu tartışıyor. Ayrıca ülke genelinde TikTok’un yükselişini engellemek çalışmalar yapılıyor.

ABD’nin TikTok hakkında yaptığı casusluk suçlamaları bu tartışmalara neden oldu. ABD yönetimine göre TikTok Çin istihbarat birimlerine bilgi aktaran bir casusluk uygulama. Bu sebeple ABD’de kamu personelinin, güvenlik güçlerinin TikTok kullanması yasaklandı. Aynı yasağı Çin ile “nükleer” savaşın eşiğine gelen Hindistan da aldı.

ÇİN MENŞEİLİ TÜM UYGULAMALARA YASAK GELEBİLİR

Çin’in ebedi düşmanı Japonya da şimdi bu kararı almak üzere hazırlık yapıyor. Japonya’da bu karar üzerinde çalışan politikacılar aynı zamanda başka Çin servislerine de yasak getirmeyi planlıyor.

Bu karar Çin ve TikTok için yıkıcı da olabilir çünkü TikTok Japonya’da çok güçlü ve önemli boyutta gelir de elde ediyor. Çin’in TikTok’u kaybetmesiyle, dünya çapında ilgi toplayacak yeni bir sosyal medya uygulama çıkarması da kolay olmayacak. Bir anlamda, ABD, müttefikleri vasıtasıyla, TikTok’u ve Çin’i ağır vurmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir