1. Zonguldak’ta bir kişiyi dolandıran 18 yaşındaki genç, İl Emniyet Müdürlüğünün çalışmaları neticesinde İstanbul’da yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Adliyeye sevk edilen dolandırıcı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zonguldak Valiliği, söz konusu dolandırıcılık olayına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“28.12.2023 günü il merkezinde meydana gelen telefon yoluyla dolandırıcılık olayında; bir vatandaşımız, telefonla arayıp kendisini emniyet mensubu olarak tanıtan ve yürütülen soruşturmada isminiz geçiyor diyen şahsa inanarak yaklaşık 500.000 ₺ değerindeki nakit para ve altınlarını ikametine gelen yüzü maskeli bir şahsa elden teslim etmiştir.

Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğince yapılan araştırma sonucu, ikamete gelerek paraları elden teslim alan şahsın Y. Y. (18) isimli şahıs olduğu ve olay sonrası İstanbul iline gittiği tespit edilmiştir. Şüpheli şahıs, 30.12.2023 günü İstanbul ilinde yakalanmış olup, çıkartıldığı Mahkemece tutuklanmıştır.

Hiçbir kamu görevlisinin telefonda vatandaşlardan asla para talep etmeyeceğini hatırlatarak, vatandaşlarımızın dolandırıcıların bu oyununa karşı dikkatli olmasını ve yakınlarını uyarmasını dileriz.”