Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Zonguldak Milletvekili Adayı Murat Kotra, Kdz. Ereğli’deki 26 yöresel derneğin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Kotra; son zamanlarda kendisi hakkında ortaya atılan ‘Giresunlu, Sinoplu’ gibi söylemlerle algı oluşturmaya çalışanlara tepki göstererek, insanları ayrıştırarak siyasetin çirkinleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

MHP MYK Üyesi ve Zonguldak Milletvekili Adayı Murat Kotra, MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, partisinin il ve ilçe teşkilatı yöneticileri ile birlikte; Kdz. Ereğli’de kurulu bulunan ve toplamda 20 binin üzerinde üyesi olan yöresel derneklerin başkan ve yöneticileriyle dernek evlerinde bir araya geldi, sohbet etti.

Kendisinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Onursal Başkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da Genel Başkan Yardımcısı olduğu Karadeniz Vakfı’nda Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduğunu ve dernekçiliğin ne olduğunu iyi bildiğini anlatan Kotra, son günlerde kendisi hakkında oluşturulmaya çalışılan algıya tepki gösterdi.

Kotra, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Sizler hakikaten önemli insanlarsınız. Beni her zaman yanınızda göreceksiniz. Ben Kdz. Ereğli Hasbeyler’den olabilirim, Kozlu’da büyümüş olabilirim. Zonguldak’ta da yaşamış olabilirim. Neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum ama seçim zamanı geldiği zaman burada bir hemşericilik başlıyor. Buna da çok karşıyım. Beni mesela ‘Giresunlu’ dediler, iki gündür de ‘Sinoplu’ diyorlar heralde. ‘Ona oy vermeyin, o Ereğli’nin yerlisi değil. O Sinoplu’ diyenler de var, geliyor kulağıma. Bu memleketin Edirne’den Karsa, en güneyinden en kuzeyine her bir toprağı şereflidir. Zonguldak’ı da Trabzon’u da Giresun’u da Kars’ı da şereflidir. Bazen bir siyaset yapıyorlar, işi çirkinleştiriyorlar. Bu işlere hiç gerek duymasınlar. İnsanı insan olduğu için sevsinler, memleketlerine göre ayırmasınlar. Seçim bittikten sonra da yüzsüz yüzsüz buraları gezmesinler. Şimdi ben Ereğlili olup, Ereğli’ye hiçbir faydam olmasa, Zonguldak’a hiçbir faydam olmasa ben ne yapayım o Ereğliliği? Çaycuma’nın bir köyünden olsam, Çaycuma’ya ve Zonguldak’a hiçbir faydam olmasa ne yapayım ben öyle siyasetçiyi? Hepimiz burada yaşıyoruz. Hepimiz Ereğlili, hepimiz Zonguldaklıyız. Artık burayı yurt edinmişiz, mezarlıklarımız burada. Üç göbek önce Trabzon’dan buraya gelmiş, dedesini ve babasını buraya gömmüş, arkasında buraya yatırım yapmış arkadaşları halen Zonguldaklı kabul etmiyorlar. Bu işten artık sıyrılmak lazım. Bu iş artık çirkinleşiyor. Özellikle seçim zamanı çok çirkinleşiyor. Ben sivri konuşurum. Kalbimde ne varsa dilimden o çıkar. Benim babam da öyleydi. En son söylemesi gerekeni önce söylerdi, kitabın ortasından konuşurdu. Bence bu birazda dürüstlükle alakalı. İnsan bir yerde hata gördüğü zaman konuşabilmeli. Her gittiğim yerde basın huzurunda konuşuyorum. Çünkü bağlayıcılığı olsun.”

Dernek başkanlarına misafirperverlikleri ve dostluklarından ötürü teşekkür eden Kotra, kendilerinden destek istedi. Zonguldak’ın ve Ereğli’nin tüm sorunlarına hakim olduğunu, MYK üyeliğinde olduğu gibi milletvekili seçildiğinde de bu sorunları yüksek sesle dile getireceğini belirten Kotra, ayrıca yanlarına 5 yılda bir gelen milletvekili olmayacağını söyledi.

Yöresel Derneklerin başkan ve yöneticileri, Kotra ile birlikte toplu fotoğraf çekildikten sonra program sona erdi.