Dolar 18,8331
Euro 20,2406
Altın 1.139,09
BİST 4.186,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak 5°C
Hafif Yağmurlu
Zonguldak
5°C
Hafif Yağmurlu
Per 6°C
Cum 6°C
Cts 6°C
Paz 7°C

Mimar Mühendisler Odası Kendini Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Bilirkişi İle Karıştırdı Sanırım.

A+
A-
20 Ocak 2022 16:07
253

AĞZI OLAN KONUSUYOR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Türkiye Mimar ve Mühendis Odası Ereğli Başkanı Makine Mühendisi İsmail Donat, ilçeye yapılacak olan cami tartışmasına kayıtsız kalamayacaklarını ve sahil bandına yapılmak istenen caminin büyük bir deniz kirliliğine sebebiyet vereceğini söyledi.

KOMİK İDDİA

“Deniz kirliliğine sebebiyet mi verecek’

TMMOB ilçe başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Mimar ve Mühendis Odası Ereğli Şube Başkanı Makine Mühendisi İsmail Donat, sahile yapılması planlanan cami yeri ile açıklamasında “Hem yaya yürüyüş yolundaki mevcut durumdaki sirkülasyonun devamlılığı, siluetin bakirliği, trafik sorunlarının daha da artmaması, hem de çevre kirliliği oluşmaması için bu alana bir CAMİ ya da başka bir YAPININ yapılması uygun değildir.

Yeni dolgu alanları oluşturularak yapılaşma yapılması da uygun değildir” dedi.

CAMİ YAPILACAK DENİNCE Mi RANT GELDİ AKLINIZA ?

Beraberinde Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Polat, Mimarlar Odası Başkanı Elif Işık, Ziraat Mühendisleri Odası İKK Temsilcisi Hüseyin Çakır, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Halil Bakar ile birlikte açıklamada bulunan İsmail Donat “TMMOB ve bağlı odalarımız yıllardır kentlerimizin ortak sorunlarının çözümü konusunda büyük çaba göstermekte, kent politikalarının ve uygulamalarının rant odaklı olmaktan çıkartılarak şehirlerimiz, sosyal adalet, sosyal gelişim, sosyal bütünleşme, tarihi ve kültürel mirasın korunması , zarar azaltma ve risk yönetimi gibi unsurlar gözetilerek yeniden yapılandırılması için çalışmakta; Sadece planlı, güvenli ve sağlıklı kentler için değil aynı zamanda kent kimliğimizin ve ortak yaşam alanlarımızın korunması konusunda da mücadele etmektedir.

Kentlerimize kimliğini veren yapıların koruma altına alınması, park bahçe meydan gibi ortak kullanım alanlarının bu özelliklerinin devam ettirilmesi içinde önemli çalışmalar yürütmektedir.

Temmuz ayı ile konuşulmaya başlanılan Ocak ayı meclisi ile gündemimize düşen ve sadece Ereğli halkını değil, kentimize gezmek amaçlı gelen ziyaretçiler için de kıymetli olan nefes aldığımız, sosyal donatı alanımız sahil yolu üzerinde Bakanlıkça yapılması istenilen İbadet yeri Cami de duyarsız kalamayacağımız bir konudur. Bakanlığın ısrarla yapmak istediği kısım dolgu alanı ile kazanılmış ve son 15-20 yıldır Ereğli’nin simgesi haline gelmiş sahil yürüyüş yolunun bütünlüğünü şehir siluetini tamamen bozacaktır.

Hali hazırda sorun yaşanılan trafik iyice yoğunlaşacak olup, yapılması istenilen binanın denizden gelecek olan dalga etkisinden korunması muhakkak planlanması gereken birden fazla sayıdaki dalgakıranların aralarında yoğun bir deniz kirliliği meydana getirecektir.

KENDİLERİ KARAR VERMİŞ “CAMİ ya da başka bir YAPININ yapılması uygun değildir.

Hem yaya yürüyüş yolundaki mevcut durumdaki sirkülasyonun devamlılığı, siluetin bakirliği, trafik sorunlarının daha da artmaması, hem de çevre kirliliği oluşmaması için bu alana bir CAMİ ya da başka bir YAPININ yapılması uygun değildir.

Yeni dolgu alanları oluşturularak yapılaşma yapılması da uygun değildir. Bir dolgu yapılacaksa ancak sahil yolu için trafik sorunun çözümlenmesi için düşünülmelidir.Kentimizdeki gittikçe artan trafik yoğunluğu ve park sıkıntısı yüzünden ciddi problemler yaşanmakta olup, çözümü için de kalıcı ya da bir nebze de olsun hafifletmek için planlama yapılması konusunda çalışılmalıdır. Kaymakamlık ve Emniyet müdürlüğünün yapılacağı alanın yanındaki askeri lojman alanlarının olduğu bölge;

DEVLETE İŞ ÖĞRETME DİPLOMALARI VARMIŞ GİBİ KENDİ ÇALIP KENDİ DİNLEMİŞLER

Bakanlık tarafından yapılması planlanan Cami için uygun bir bölge olup, yüksekliği de arazi eğiminden dolayı siluete zarar vermeyecektir. Ve maliyetler açısından da daha ekonomiktir. Eski terminal alanı üzerinde yapılması planlanan Belediye Hizmet binası ile bu alan komple sosyal kamu alanı haline getirilebilir. Bu dört yeni yapılacak bina alanlarının bulunduğu arsaları bir bütün alan olarak kabul ederek, en az 2 bodrum kat ile otopark çözümü planlanması ile park sorunu ortadan kaldırılabilir. Eski terminal alanı ile emniyet müdürlüğü arasındaki yolda iki taraftan trafiğe kapatılarak komple yaya yolu olarak düşünülebilir. Yapılması planlanan belediye hizmet binası projesinde de değişikliğe gidilerek daha az maliyetli daha küçük ancak kaymakamlık ya da emniyet müdürlüğü binası ile aynı yükseklikte bir bina yapılarak KENT MEYDANI olarak bir alan haline getirilmesi uygun olacağı kanaatindeyiz.

BU PROJE KİMİN ESERİDİR SAYIN AHKAM KESENLER ?

NEDEN ŞİMDİ KONUŞMA İHTİYACI DUYDUNUZ ?

İşaret ettiğimiz alan Cami, belediye, kaymakamlık ve emniyet müdürlüğü ile bir kompleks olarak gerek konumu, gerekse erişim kolaylığı ve kamuya hizmet için uygun, hızlıca şekil verilebilecek, hayata geçirilebilecek bir PROJE ALANIDIR” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.